Jak wybrać obrączkę?

 

Dlaczego warto się zastanowić nad wyborem obrączek?

Ponieważ będziecie je nosić codziennie, przez dłuuugi, długi czas. Te dwa złote krążki stanowią, symbol miłości do końca życia, a kształt okręgu oznacza nieskończoność i wieczność.

Dziś ZŁOTO w roli głównej, ponieważ jest najczęściej wykorzystywanym metalem przy produkcji obrączek.

Z powodu miękkości czystego, dwudziestocztero karatowego złota, w jubilerstwie tworzymy stopy z mniej szlachetnymi metalami, dzięki czemu zmieniamy jego rozciągliwość, twardość, kolor i inne właściwości.

Co to jest próba?

Bardzo proste: najczęściej spotykana próba 585 oznacza, że na 1000 części (gdzie 1000 to 24 karatowe złoto) przypada 585 czystego złota, a pozostała część, czyli 415 części to stop innych metali. Wykorzystujemy złoto o próbach 333, 375, 585 oraz wyższych tj. 750.

Z jakimi metalami mieszamy złoto i jaki kolor możemy uzyskać?

Naturalny kolor złota zawsze jest żółty, aby zmienić jego odcień miesza się je z miedzią, srebrem i palladem.

Obrączki ślubne z białego złota uzyskuje się poprzez mieszankę złota z żółtym niklem i cynkiem, srebrem i palladem. Barwa białego złota jest szara, z lekkim żółtawym połyskiem.

 

Złoto czerwone/różowe zwane też różowym uzyskuje się poprzez stop złota z miedzią i cynkiem. Często spotkacie kompozycje z białym i żółtym złotem, ponieważ wyglądają bardzo elegancko.

Także do wyboru, do koloru. Niebawem opis pozostałych metali :)